Опубліковано Залишити коментар

Яка настільна лампа краще для очей школяра

Яка настільна лампа краща

Це може здатися надто гучною заявою, але інтенсивність висвітлення робочого місця школяра визначає всі аспекти його здоров’я на найближчі 20 років. Адже тут йдеться не лише про зір, а й про правильну поставу, про меншу втому під час занять, а й про питому продуктивність, зрештою. І цьому значною мірою сприяє ергономічність висвітлення його робочого місця. Тому видається вкрай нагальним визначитися, яка настільна лампа краще підходить школяру, і чому. Розберемо всі аспекти цього питання послідовно.

Який плафон вибрати для настільної лампи

Відразу слід зазначити, що йдеться в першу чергу про лампи настільні. Вони не обов’язково повинні займати місце на столі дитини, але однозначно повинні встановлюватись у безпосередній близькості від простору за столом перед нею. Отже, які вимоги висуваються до плафона лампи?

 • По-перше, неприпустимо, щоб очі дитини відчували дискомфорт від занадто сильного, сліпучого світла. Світловий потік не може бути спрямованим, «прожекторного» типу.

Також слід зазначити, що вкрай шкідливим є наявність різкого розмаїття: наприклад, якщо у темний час доби верхнє світло в кімнаті вимкнене, а яскравим світлом залито лише простір перед школярем. Сильний перепад у освітленості призведе до швидкої стомлюваності як зору, а й всього організму.
 • По-друге, погано, якщо дизайн абажура є об’єктом відволікання. Мова, безумовно, не йдеться про те, щоб настільна лампа була непоказною і убогою. Однак несмачне буяння фарб теж не піде школяреві на користь.

 • По-третє, рівномірність світлового потоку. Він повинен, ніби розливатися по столу, висвітлюючи якомога більшу площу з приблизно однаковою інтенсивністю. Бажано, щоб освітленою була вся поверхня столу, а не лише розташована перед школярем робоча зона.

Звідси висновок №1:

Всім трьом обмеженням відповідають лише лампи з конусо-або трапецієподібними плафонами. При цьому випромінюючий елемент (лампочка) повинен бути віддалений від площини столу мінімум на 0,6 метра для рівномірного освітлення всієї його поверхні. Але сама лампочка має бути прихована від прямого погляду.

Що стосується колірного рішення для плафона, розумних рішень тут є безліч. Чого не повинно бути: неприпустимо, щоб абажур забарвлював світловий потік у синій колір. Він найгірше в спектрі сприймається людським зором і призводить до швидкої стомлюваності. Червоні відтінки (у тому числі помаранчевий колір), навпаки, стимулює підвищену нервову активність. Коли йдеться про підготовку до іспитів, це може, і непогано, але якщо таке світло є у кімнаті завжди, то це небажано.

Побачте, наскільки менше конфліктів стане між підлітком та батьками після того, як ви заміните червоний абажур на лампі на плафон іншого кольору.
Яка настільна лампа краща для школяра

А ось найбільш комфортним для зору та самопочуття школяра офтальмологи вважають зелений колір. Він не призводить до напруги циліарного очного м’яза, що у свою чергу створює сприятливий фон для зосередженої роботи і не провокує втому.

Крім того, нейтральним для очей є біле світло, яке за структурою свого спектру близьке до сонячного випромінювання. Людське око еволюціонувало в умовах саме сонячного світла, тож найкращі свої характеристики ока виявляють в умовах такої освітленості. Однак із спектру потрібно прибрати певні колірні відтінки: наприклад, холодно-блакитний – він призводитиме до швидкої стомлюваності та провокуватиме у школяра тривожний стан.

Проміжне резюме: найбільш продуктивною з точки зору створення робочої атмосфери та комфортного середовища для очей є абажур зеленого кольору із прихованим джерелом світлового випромінювання.

Яка настільна лампа краща? Вибираємо тип лампочки

Останнім часом у побутовому середовищі спостерігається велика різноманітність випромінюючих світлових елементів. Раніше у квартирах використовувалися лише лампи розжарювання, люмінесцентні лампи експлуатувалися переважно у громадських будівлях, а економічні газорозрядні – у вуличних ліхтарях. Тепер же технології зробили крок вперед, і освітлювальні елементи на різних фізичних принципах суттєво подешевшали:

 • люмінесцентні лампи стали мініатюрними. І зараз цілком можуть замінити традиційну лампу розжарювання (при цьому світла вони дають більше, а енергії споживають менше, та й зі спектром у них справи кращі, ніж у винаходу Едісона);

 • у побут широко увійшли компактні галогенові лампи;

 • а ось традиційні лампочки з ниткою, що розжарюється … готуються до зникнення. (З 2019 року заборонено виробництво ламп розжарювання потужністю понад 50 Вт). Натомість їхнє місце займають надійні, економічні та довговічні світлодіодні випромінювачі.

Визначимося, який із типів лампочок найкраще підходить для настільної лампи школяра.

Традиційна лампа розжарювання

Яка настільна лампа краще 3

У зв’язку з появою ефективніших лампочок часто можна зустріти твердження про неприпустимість подальшої експлуатації цих «анахронізмів» XX століття – лампочок розжарювання. Мовляв, вони мерехтять, випромінюють багато тепла, небезпечні для очей та здатні призвести до опіків.

Багато в чому це відверте «пересмикування» фактів. Пов’язане з тим, що лампи розжарювання є найдешевшими серед перерахованих вище світловипромінювачів. І хоча вони споживають чимало енергії. Конкуренцію своїм аналогам традиційні лампи становлять неабияку. Розберемо типові міфи:

 • Мерехтіння. Справді, лампи розжарювання мерехтять із частотою 50 разів на секунду (50 Гц). Однак для нашого зору це не має значення. Тому що людське око не в змозі вловлювати зміну освітленості такої частоти. Згадайте знамениті 24 кадри за секунду в класичній анімації: це в 2 рази менше, ніж 50 Герц. Але ми сприймаємо мультфільм не як окремі картинки, а як повноцінну дію у русі.

 • Опік при випадковому торканні. Випадково торкнутися лампи розжарювання досить важко, практично неможливо. А щодо пожеж через несправні лампи розжарювання? За статистикою від газових плит, що некоректно експлуатуються, страждає набагато більше будинків, ніж від традиційних лампочок.

 • На них небезпечно дивитись. Що тут сказати? – Справді, на спіраль у включеному стані краще не дивитись, тим більше, довго. Втім, так само шкідливо дивитись у підзорну трубу на Сонці.

Єдиний аргумент, який дійсно має під собою реальну основу, – це мала потужність ламп, що випускаються. Одна лампочка 50 Вт має недостатню світність. А значить, настільна лампа для школяра має бути розрахована, мінімум, на 2 лампочки, загальною електричною потужністю 100 Ватт. А такі конструкції досить рідкісні. В іншому ж традиційні лампи розжарювання (при поточній вартості кіловат години) залишаються цілком затребуваними і рентабельними. Їх можна використовувати в настільних лампах для школярів.

Крім того, привертає увагу їх коефіцієнт кольоропередачі (CRI) – 90%.

Компактна люмінесцентна лампа

Яка настільна лампа краще 4

Чим взагалі привабливі люмінесцентні лампи (або, як їх ще називають – лампи денного світла)? Своїм високим, щодо лампочок розжарювання, коефіцієнтом корисної дії. Він у них перевищує 30% при тому, що у винаходу Едісон цей показник не дотягує і до 9%. Однак звернемося до їхніх недоліків:

 • Пульсація. Тут вона така сама, як і в лампах розжарювання. Чи не аргумент.

 • Коефіцієнт кольору у люмінесцентних лампочок менше, ніж у ламп розжарювання – від 70% до 80%. Очі від їхнього світла втомлюватимуться швидше. Але для того, щоб це відчути, потрібно провести під їхнім безпосереднім світлом понад 5 годин. (Це буває нечасто).

 • Такі лампи нагріваються набагато менше, так що обпектися про них практично неможливо. Натомість у них є пари ртуті. Поки що колба не пошкоджена людині ніщо не загрожує. Якщо ж колбу буде розбито, доведеться викликати Санепідемстанцію для професійного очищення приміщення від ртуті.

Остання властивість люмінесцентних ламп робить їх не вдалим вибором для дитячого настільного освітлювального приладу. (Зрештою, дитина може ненароком упустити настільну лампу зі столу на підлогу).

LED лампи

Це ті напівпровідникові кристали, згадані вище. Їх масове виробництво здійснило справжню революцію у сфері освітлювальних елементів. І ось чому:

 • Пограничний ККД – понад 80%. У результаті 24-ватна лампочка на основі напівпровідника дає стільки ж світла, скільки і традиційна лампа розжарювання, електричною потужністю 240 Вт.

 • Безпрецедентно велика експлуатаційна надійність напівпровідникових ламп. Найгірший показник тривалості корисного використання – 100 тис. годин (це 11,5 років безперервного горіння).

 •  Незначне теплове випромінювання – обпектися об працюючий LED-випромінювач у вас точно не вийде. Також неможливо уявити виникнення пожежонебезпечної ситуації. Через низьку тепловіддачу такі лампи не лопаються – швидше з’являться проблеми з проводкою.
 • Дивно, але напівпровідникові лампи згладжують пульсацію світла взагалі. Тобто, не мерехтять навіть із частотою струму в мережі (50 Гц). Вони дають абсолютно рівне світло. (Хоча це і не може бути вирішальним аргументом).

 • LED-випромінювачі генерують рівний, однорідний, спокійний світловий потік. Він приємний для очей і має коефіцієнт передачі кольору в діапазоні 82-85%. При цьому інтенсивність випромінювання кожного відтінку у спектрі близька до сонячного показника. Світло такої лампочки передасть кольори об’єктів, що освітлюються такими, якими їх можна бачити при природному денному освітленні.

Колір випромінювання кожної напівпровідникової лампи вказується на упаковці. Незважаючи на те, що теплові втрати таких випромінювачів не перевищують 19%, у «точці сяйва» температура сягає 3000° за шкалою Кельвіна. (Саме тому напівпровідникові випромінювачі найчастіше називають LED-кристалами). При цьому, залежно від температури змінюється і колір свічення: чим більша температура від рівня в 2700 ° К, тим більше неприродним людському оку здаватиметься світло.

Яка настільна лампа краще 5

Головним і єдиним недоліком LED-ламп є їхня висока абсолютна вартість. Тобто, у перерахунку на термін експлуатації вони все одно дають, як мінімум, 2-кратну економію, проте так спокусливо в 5 разів дешевше купити стару добру лампу розжарювання. Однак правильно не економитиме на здоров’я дитини і встановити LED-випромінювач, хоча б, у його настільному освітлювальному приладі.

Проміжний висновок №2:

Для лампи, що призначена для освітлення робочого місця дитини, необхідно вибирати сучасні LED-лампочки. Взагалі, ними рекомендується переходити повсюдно.

Яка настільна лампа краща: визначаємо параметри світла

Відповідаючи питанням, яка настільна лампа краще (для школяра), не можна не торкнутися питання коректного формування інтенсивності світлового потоку та інших його параметрів. Розберемо їх послідовно:

Потужність.

Яка настільна лампа краще 6

Ми звикли орієнтуватись на електричну потужність. Проте, нині на ринку є лампочки на різних фізичних принципах. Тому коефіцієнт корисної дії у них також різний. Тобто для формування світлового потоку вони залучають різну частку споживаної потужності.

Напівпровідникова лампочка, потужністю 25 Вт дасть світла стільки, що нею можна яскраво висвітлити зал, площею 30 м2. Однак 25-ватова лампа розжарювання навряд чи освітить з потрібною інтенсивністю поверхню робочого столу.

Тому, говорячи про електричну потужність, слід уточнювати, про який саме тип лампочок йдеться. Отже, для дитячих настільних світильників рекомендується використовувати такі випромінювачі:

 • лампи розжарювання – мінімум – 60 Вт, але рекомендуються і 100-ватні;
 • галогенні або люмінесцентні лампи – 20-25 Вт;
 • світлодіодні лампи – 8-10 Вт.

Співвідношення цих величин наочно демонструє зростання ефективності ламп (тобто їх ККД).

Реальна освітленість робочого місця.

Це комплексний показник, який перевіряється спеціалізованим приладом – люксметром-яркоміром-пульсметром. Так ось, для дитячого робочого місця показник освітленості має становити повноцінні 500 лк. ЛК чи Люкс. Люкс дорівнює освітленості поверхні з площею 1 м² при світловому потоці випромінювання, що падає на неї, рівному 1 лм (Люмен). Відповідно: 1 лк = 1 лм/м2. (Для дорослих показник освітленості може бути меншим, наприклад, доходити до 300 лк).

Пульсація.

Це саме те саме мерехтіння, про яке йшлося вище. Працюючи на комп’ютері нормальна пульсація вбирається у 5%. Щодо освітлення, то максимально допустимий показник тут – 10%. (У ламп розжарювання він становить 6-8%).

Яка настільна лампа краща: особливості конструкції

Чому ще потрібно обов’язково приділити увагу під час підбору освітлювального приладу для робочого місця школяра? Надійність конструкції лампи. Йдеться відразу про кілька важливих параметрів:

Стійкість штативу

Він не повинен бути легким, щоб переміщення по столу будь-яких паперів не призводило до переміщення лампи. Саме сама підставка має бути якомога габаритнішою і масивнішою.

Легкість позиціонування лампи також шкідлива для очей – краще відразу вибрати найзручніший ракурс. Звідки має падати світло та розмістити лампу стаціонарно.

Глянцеві поверхні

Яка настільна лампа краще не глянець

Їх не повинно бути. Ні на внутрішній стороні настільної лампи (звернутої до лампочки), ні на поверхні столу. Полірування створює відблиски – ще одні джерела світла. Вони є відбитком прямого світлового потоку від лампочки. Тобто, якщо довго вибирати оптимальну конструкцію абажура (плафона), стежити за відсутністю лампочки у прямій видимості, але при цьому не застелити шліфований або полірований стіл скатертиною або клейонкою, то всі труди підуть нанівець. Дитині вкрай не комфортно працюватиме на такому робочому місці.

Резюме

Вибір настільної лампи для столу школяра – разовий захід. І краще витратити більше часу 1 раз на самому початку. Чим потім багаторазово виправляти проблеми зі здоров’ям. Які можна було б легко уникнути, просто уважно підібравши зручний та ефективний світильник.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *